mardi 30 octobre 2018

Беласнежка_2 /Blanche-Neige-2

Question à Anna: comment appeler en français une technique de broderie de ma Blanche-Neige?
Je l'ai copié du programme dans ma pièce.


 Вышываць гладдзю я баюся да сёння. Бо шыўкі кладуцца ў розных кірунках і рознай даўжні, ніткі падбіраюцца "на вока", абрысы выявы соваюцца і мяняюцца... Але спектакль "Беласнежка і сем гномаў" жыў сваім казачным жыццём, нават песні персанажаў выкладаліся на сайт тэатра і... дужа вабіла праграмка да спектакля, створаная мастачкаю Аксанай Аракчэевай. Проста, зразумела, ярка -- як малюнак для дзіцячай кніжкі. І, галоўнае, усё як мага адпавядала вобразу гераіні  п'есы і спектакля.



Паколькі схемы для вышывання крыжам я ствараць так і не навучылася (не давучылася), давялося згадаць тэхніку "пляскатага шытва", як называла гладзь мая бабуля.

А  "пляскатае шытво" вымагае фантазіі. Хоць бы таму, што зыходная выява па-свойму стылізаваная, выонвалася для пільнай патрэбы спектакля  і прызначалася для друку, але не для вышывання. І ценяў няма. Падумаўшы добра, пакінула без ценяў.

Перакуліць належным чынам не ўдаецца


Компас, ягоная стрэлка і какетлівы фальбоністы плашчык гераіні ператварыліся ў замкавае альбо вежавае акно (каб святлей было вышываць), за ім паўстаў горны краявід.

Тое самае...

Вышивать гладью я боюсь до сегодняшнего дня. Ведь стежки ложатся в разных направлениях и разной длины, нитки подбираются "на глаз", очертания изображения двигаются и меняются ... Но спектакль "Белоснежка и семь гномов" жил своей сказочной жизнью, даже песни персонажей выкладывались на сайт театра и ... очень привлекала программка к спектаклю, созданная художницей Оксаной Аракчеевой. Просто, понятно, ярко - как изображение для детской книжки. И, главное, абсолютно всё  соответствовала образу героини  пьесы и спектакля.
Поскольку схемы для вышивания крестом я создавать так и не научилась (не доучилась), пришлось вспомнить технику "плоского шитья", как называла гладь моя бабушка.А "плоское шитьё" требует фантазии. Хотя бы потому, что исходная изображение по-своему стилизованная, выполнялась для нужд спектакля и предназначалась для печати, но не для вышивания. И теней нет. Подумав хорошо, оставила без теней.
Компас, его стрелка и кокетливый  плащик героини с оборкой превратились в замковое или башенное окно (чтобы светлее было вышивать), за ним возник горный пейзаж.

1 commentaire:

  1. Сардэчна дзякую за наведванне блога i за прыемныя словы! Усяго добрага!

    RépondreSupprimer